Czy zagraniczne fundusze inwestycyjne są lepsze od rodzimych? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo, że o ile fundusze polskie oferowane są przez każdy większy bank, tak aby skorzystać z zagranicznego funduszu należy się zwrócić do prywatnych pośredników. Naraża to na potencjalnie większe prowizje, z drugiej jednak strony, najlepsze fundusze są zwykle funduszami zagranicznymi. Najlepsze fundusze polskie notują najwyżej 50% pięcioletniej stopy zwrotu w porównaniu z najlepszymi funduszami światowymi.

 Charakterystyka zagranicznych funduszy

W swojej naturze zagraniczne fundusze nie różnią się wiele od funduszy polskich. Operują w bardzo podobnych obszarach inwestycyjnych, dają możliwość korzystania z tożsamych narzędzi inwestycyjnych, jednak częstokroć przyciągają klientów, którzy chcą inwestować w rynki zagraniczne, zwłaszcza te, które aktualnie uznaje się za obiecujące. Za pomocą funduszy międzynarodowych można bowiem zainwestować w wyjątkowo ostatnio polecane akcje chińskich spółek prywatnych czy w sektory rozwoju komunikacji Azji Pacyficznej.

Różnić może też się waluta, w jakiej operuje fundusz. Większość funduszy inwestycyjnych pretendujących do miana międzynarodowych, operuje w dolarze amerykańskim lub w euro. W przypadku więc posiadania majątku głównie w złotówkach, należy więc się liczyć ze stratą przy przewalutowaniu kapitału.

Najlepsze fundusze inwestycyjne na świecie

Nie bez powodu wyżej wspomniano o Chinach, fundusze inwestycyjne notujące największą stopę zwrotu w ciągu ostatnich pięciu lat oparte są bowiem o chińską gospodarkę. Z 20 najlepiej radzących sobie funduszy, większość działa w obszarze akcji krajów azjatyckich. Oprócz Chin dobrze notowana jest także Japonia i Singapur. Hong Kong i Makau, będące szczególnymi obszarami administracji Chin, mają swoje własne, oddzielne rynki, co przekłada się na osobne fundusze w tych rejonach geograficznych. Także one radzą sobie wyjątkowo dobrze, dając roczne stopy zwrotu na poziomie 30%.

Kolejnymi potencjalnie zyskownymi funduszami są fundusze oparte o akcje sektora technologicznego, z których najlepsze notują stopy zwrotu nawet sięgające 80%. Rynki, na które zwracają uwagę inwestorzy, to głównie USA i, ponownie, państwa Azji Wschodniej.

Gdzie na świecie inwestować

Jak i gdzie inwestować w fundusze inwestycyjne na świecie? Najprawdopodobniej pozytywny trend wschodniej branży technologicznej będzie narastał. Warto więc zainteresować się akcjami chińskich oraz japońskich spółek technologicznych, zwłaszcza produkujących hardware. Na technologię komputerową jest bowiem nieustanny popyt w Azji, chociaż w krajach zachodnich obserwuje się raczej opadanie tego trendu. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie także rynek zachodni zostanie przejęty przez chińskich czy japońskich potentatów.

Nie należy za to inwestować w Afrykę, przynajmniej na razie. W ciągu ostatnich kilku lat inwestorzy wierzący w rychły szybki rozwój spółek ulokowanych na Czarnym Lądzie przeżyli zawód. Firmy ulokowane w Afryce Zachodniej i Centralnej często doświadczają problemów związanych z brakiem infrastruktury oraz szeroko rozpowszechnioną korupcją.

Jak znaleźć dobry zagraniczny fundusz inwestycyjny

Najlepszy fundusz inwestycyjny na świecie, będący zwykle polecanym brokerem, to fundusz oparty na akcjach światowych spółek technologicznych. Znalezienie podobnych funduszy nie nastręcza dużego problemu. Istnieje wiele darmowych narzędzi w internecie, pozwalających na przeprowadzenie wyszukiwania w oparciu o stopę zwrotu z okresu roku, dwóch lub pięciu lat.

Fundusze, które przynosiły zyski inwestorom w ostatnich latach, najprawdopodobniej będą kontynuowały pozytywną passę i warto o tym pamiętać, wyszukując odpowiedni fundusz. Należy jednak uważać na znaki ostrzegawcze, szczególnie jeśli chodzi o dość ryzykowne fundusze akcyjne. Zmiany polityczne czy kryzysy mogą szybko odbić się na nawet najlepiej rokującym funduszu inwestycyjnym. Z drugiej strony w sprzyjającym okresie można zyskać nawet 150% stopy zwrotu w ciągu sześćdziesięciu miesięcy.

Sprawdzić należy jednak dokładnie regulamin, im bowiem większy fundusz zagraniczny, tym częściej bywa on dłuższy i bardziej niezrozumiały dla laika. Poza tym, statut funduszu może zostać zapisany jedynie w języku angielskim, w inwestycjach zagranicznych więc dobra znajomość tego języka bywa nieodzowna, jeśli inwestor myśli o dłuższej współpracy z funduszem. Polscy pośrednicy przy funduszach bowiem często nie tłumaczą wszystkich dokumentów z języka oryginalnego, posługując się jedynie skróconą ich wersją.

Fundusz zagraniczny może być także dobrym pomysłem dla osoby, która planuje emigrację czy spędzenie dłuższego czasu z zagranicą, a zamierza wiązać się z funduszem na dłużej. Dysponowanie polskimi funduszami, będąc poza granicami kraju, jest zazwyczaj wielokrotnie uciążliwsze niż sytuacja odwrotna. Jednak, nawet jeśli ktoś planuje spędzić całe swoje życie w Polsce, zagraniczny fundusz może okazać się ciekawą alternatywą wobec tego, co oferują polskie banki oraz pośrednicy.

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *