najlepszy broker forex

Surowce to najbardziej powszechna i najczęściej wybierana inwestycja alternatywna. Inwestorzy szczególnie chętnie wybierają złoto, czyli kruszec o długiej historii, stabilny i prędko zyskujący na wartości. Inwestowanie w surowce kieruje się jednak swoimi zasadami, zatem przed rozpoczęciem działań warto dowiedzieć się jak zacząć i czego unikać.

Surowiec …

Surowiec inwestycyjny to bardzo szerokie określenie, obejmujących wiele towarów o wspólnym mianownik, takim jak naturalne pochodzenie i dalsza przeróbka w przemyśle. Surowce dzieli się na odnawialne i nieodnawialne. Pierwsze nie mają znaczenia inwestycyjnego, gdyż powszechnie występujące w nadmiarze. Drugie natomiast, ze względu na koszty wydobycia oraz rzadkość, są używane jako dobry materiał na inwestycje.

Najbardziej powszechnymi surowcami służącymi do inwestycji długoterminowych są złoto, srebro oraz ropa naftowa, ale niektórzy inwestują także w metale przemysłowe (miedź, cyna, ołów itp.) oraz surowce energetyczne inne niż ropa (węgiel, gaz ziemny, uran). Porównujemy trzy najbardziej popularne surowce inwestycyjne.

Złoto:

  • metal o dużym znaczeniu historycznym, przechowywany przez banki centralne jako fizyczne zabezpieczenie kapitału państwowego;
  • jeszcze w drugiej połowie XX wieku złoto stanowiło środek płatniczy i było wymienialne w bankach od ręki za walutę;
  • od dwudziestu lat cena złota stale wzrasta, w porównaniu z rokiem 1990 uncja złota jest piętnastokrotnie droższa;
  • najbardziej popularny kruszec inwestycyjny;
  • jest uznawane za „bezpieczną przystań”, czyli surowiec inwestycyjny mocno opierający się wpływom kryzysów oraz zawirowań politycznych na świecie;
  • sprzedawany jako towar fizyczny, w sztabkach lub monetach bulionowych;
  • uznawane za świetne zabezpieczenie kapitału na czas wojny oraz kryzysu.

Srebro:

  • występuje w przyrodzie ok. 17 razy częściej od złota, jednak na rynku inwestycyjnym jest go kilkukrotnie mniej niż złota;
  • szeroko używane w przemyśle do produkcji elektroniki, luster, części samochodowych oraz tradycyjnej fotografii;
  • używany do produkcji paneli słonecznych, przez to cena srebra ma być według ekspertów mocno skorelowana z rozwojem alternatywnych metod pozyskiwania energii;
  • podobnie jak złoto, przez długi czas srebro stanowiło prawnie usankcjonowany środek płatniczy w wielu krajach;
  • bardziej podatne na wahania cen niż złoto.

Ropa naftowa:

  • surowiec bardzo podatny na bańki spekulacyjne oraz kryzysy gospodarcze;
  • duże wahania trendów, szybko odpowiada na wydarzenia polityczne, zwłaszcza w USA;
  • cena mocno skorelowana z wydarzeniami oraz polityką Bliskiego Wschodu, jako rejonu będącego głównym eksporterem ropy;
  • na chwilę obecną surowiec tani, kosztujący dużo poniżej średniej historycznej ceny;
  • indywidualni przedsiębiorcy inwestują w ropę za pomocą kontraktów terminowych (CFD) lub ETF-ów.

Które surowce wybrać?

Inwestowanie w srebro lub złoto jest stosunkowo proste, gdyż nie wymaga umów czy rachunków inwestycyjnych. Nie ma też wątpliwości odnośnie tego, gdzie inwestować w srebro czy złoto. Kruszce można kupić fizycznie, w postaci monet lub sztabek. Należy przy tym pamiętać, że są to towary z naliczoną prowizją dla sprzedawcy, wobec czego ich rzeczywista wartość będzie trochę niższa niż cena.

Monety są łatwiejsze do kupna i sprzedaży, a także sporo tańsze. W przypadku monet złotych o podobnej wadze będzie to inwestycja dużo droższa, sięgająca trochę ponad tysiąc dolarów amerykańskich. Monety jednak często mają prócz wartości samego zawartego w nich kruszcu, również wartość kolekcjonerską.

Sztabki złote lub srebrne są droższe, trudniejsze do późniejszego spieniężenia, jednak zazwyczaj zawierają proporcjonalnie mniejszą prowizję dla sprzedawcy. Czy jednak inwestowanie w złoto jest bezpieczne? Jeśli chodzi o przewidywania rynkowe – jak najbardziej. Gdy weźmiemy jednak pod uwagę kwestię przechowywania, najgorszym wrogiem inwestora może stać się złodziej. W takiej zakupione złoto lub srebro warto przechowywać w bezpiecznych miejscach typu sejf lub skrytka w banku. Należy zatem zadać pytanie, jakie ryzyko godzimy się ponieść oraz na jak duży zysk liczymy?

Złoto zawsze uznawane było za najbezpieczniejszy wybór. W obecnej chwili jest dość drogie, a jego cena zapewne jeszcze wzrośnie. Inna sprawa, że złoto to inwestycja długoterminowa. Aby zwielokrotnić swój majątek, inwestor musi uzbroić się w cierpliwość i poczekać dekadę lub nawet dwie. Dlatego też złoto wybierają ludzie, którzy pragną przekazać kapitał swoim dzieciom, dorobić sobie do emerytury czy mają pokaźny majątek, który w innym wypadku niewiele by zyskał na lokacie.

Inaczej sprawy się mają ze srebrem oraz ropą naftową. Srebru zdarza się okresowo tanieć, mieć spore wahania kursu, a wzrost ceny przewidywany jest dopiero na następne dekady. Jest to więc inwestycja dla ryzykantów, aczkolwiek ma ona solidne podstawy. Udział srebra w przemyśle ma się tylko zwiększać razem z postępem technologicznym. Z kolei ropa naftowa może szybciej przynieść spektakularny zysk, bądź też zanotować równie wielką stratę. Przykładem jest rok 2009, gdy cena baryłki ropy spadła o 75%, do rekordowo niskiej ceny 38 dolarów. Osoby, które zakupiły ropę w tym dokładnie punkcie, mogły ją ledwo trzy lata później odsprzedać za kwotę trzykrotnie wyższą. Cena ropy jest więc bardzo dynamiczna.

Jak w przypadku wielu inwestycji, także wybór odpowiedniego surowca nie tyle opiera się na obiektywnych przesłankach, co subiektywnych celach i preferencjach inwestora. Nie ma inwestycji gorszych i lepszych, są jedynie ryzykowne i stosunkowo bezpieczne, szybsze oraz te, przy których trzeba odczekać wiele lat.

Tags:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *