Analiza techniczna cieszy się popularnością wśród inwestorów lokujących swoje środki w różne instrumenty. W jej ramach korzysta się z wielu wskaźników. Na początku poznanie ich wszystkich może wydawać się przytłaczające, jednak warto zastosować uproszczony podział i przedstawić ich skuteczność w dostarczaniu informacji ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Analiza techniczna, obok fundamentalnej, pozostaje najpopularniejszą metodą analiz na rynku. Jest szczególnie często wybierana przez początkujących traderów.

Wskaźniki, czyli…

Wskaźnik – oscylatory

Wskaźniki analizy technicznej można podzielić na kilka kategorii w ramach ich klasyfikacji. Pojęcie “oscylator” odnosi się do grupy wskaźników, które „oscylują” pomiędzy pewnymi wartościami, np. od 1 do -1. Wykorzystuje się je w różny sposób, np. do odczytu rozbieżności, neutralnych warunków rynkowych lub szacowania tzw. wykupienia lub wyprzedania. Ma to zastosowanie z uwagi na uniwersalną zasadę głoszącą, że wszystko odbywa się w cyklach, a ekstremalne wartości mają tendencję do wracania do normalności. Oscylator determinuje szansę pojawienia się korekty i ułatwia podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Powstaje wciąż coraz więcej tego typu wskaźników, jednak najpopularniejszymi pozostają m.in. stochastyczny, MACD czy RSI.

Wskaźnik – momentum

Momentum (MTM) jest kluczowym oscylatorem impetu, który porównuje dzisiejszą cenę zamknięcia z ceną zamknięcia sprzed określonej liczby dni (standardowo 14 okresów). Interpretuje się go w sposób podobny do oscylatora ROC, lecz w przeciwieństwie do niego MTM przedstawia wynik w postaci współczynnika, a nie w skali procentowej. Warto przedstawić również jego wzór: 

Momentum = C – C(-n)

gdzie:

C – cena zamknięcia

C(-n) – cena zamknięcia z n.

Wskaźnik – wskaźnik trendu

Categories:

Tags:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *