Analiza techniczna i jej wskaźniki

Analiza techniczna cieszy się popularnością wśród inwestorów lokujących swoje środki w różne instrumenty. W jej ramach korzysta się z wielu wskaźników. Na początku poznanie ich wszystkich może wydawać się przytłaczające, jednak warto zastosować uproszczony podział i przedstawić ich skuteczność w dostarczaniu informacji ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Analiza techniczna, obok fundamentalnej, pozostaje najpopularniejszą metodą analiz na rynku. Jest szczególnie często wybierana przez początkujących traderów.

Wskaźniki, czyli…

Wskaźnik – oscylatory

Wskaźnik – momentum

Momentum (MTM) jest kluczowym oscylatorem impetu, który porównuje dzisiejszą cenę zamknięcia z ceną zamknięcia sprzed określonej liczby dni (standardowo 14 okresów). Interpretuje się go w sposób podobny do oscylatora ROC, lecz w przeciwieństwie do niego MTM przedstawia wynik w postaci współczynnika, a nie w skali procentowej. Warto przedstawić również jego wzór: 

Momentum = C – C(-n)

gdzie:

C – cena zamknięcia

C(-n) – cena zamknięcia z n.

Wskaźnik – wskaźnik trendu

Wskaźniki trendu dobrze określają bieżące trendy i ewentualnie ich zmiany. Jest ich całkiem sporo. Warto jednak na samym początku wspomnieć o możliwych rodzajach trendów. Trend wzrostowy występuje wtedy, gdy ostatni dołek jest powyżej przedostatniego, a ostatni szczyt powyżej poprzedniego. Spadkowy charakteryzuje się tym, iż ostatni szczyt jest poniżej przedostatniego, a ostatni dołek poniżej poprzedniego. Boczny natomiast występuje wtedy, gdy przez dany okres czasu lokalne szczyty i dołki osiągają te same obszary cen. Wśród najważniejszych wskaźników trendu można wyróżnić średnie kroczące, wstęgi Bollingera, MACD, Zig Zag czy Parabolic SAR. Średnie kroczące są podstawowym wskaźnikiem w analizie technicznej. Powstają one poprzez zsumowanie cen zamknięcia instrumentu bazowego z danego okresu (np. kilkanaście dni). Następnie otrzymany wynik jest dzielony przez liczbę okresów zdefiniowanych interwałów czasowych. MACD jest połączeniem funkcji oscylatora oraz średnich kroczących, dzięki czemu może być stosowany do podążania za rynkiem. Sprawdza się najlepiej podczas długoterminowych transakcji, gdyż w krótkim terminie może generować bardzo dużo fałszywych sygnałów. Parabolic SAR to wskaźnik służący dodatkowo do wskazywania na miejsce zamykania pozycji długich bądź też krótkich. Wstęga Bollingera miała swoje początki w latach 80. XX wieku. Bollinger zauważył, że zmienność cen jest dynamiczna, a nie tak jak każdy myślał – statyczna. Wstęgi określają hipotetyczny ruch ceny na wykresie. Występują tu trzy linie – środkowa (ruchoma), górna i dolna.

Wskaźników analizy technicznej jest wiele, co może wydawać się problematyczne początkującym traderom. Na szczęście nie trzeba wykorzystywać ich wszystkich naraz – takie działanie mogłoby wręcz zaszkodzić. Należy zapoznać się z podstawowymi kategoriami wskaźników i korzystać z tych, które się rozumie i które dostarczą wiarygodnych informacji w danej sytuacji.

Related Posts

Giełda i jej rodzaje – według rynku

Giełda to fundament współczesnego świata finansów, gdyż umożliwia przedsiębiorcom pozyskiwanie środków na rozwój, a inwestorom sukcesywne zwiększanie ...

Leave A Reply