Inwestowanie w akcje to fascynująca dziedzina, która przyciąga zarówno początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Wejście na giełdę wymaga jednak solidnych przygotowań i zrozumienia kluczowych aspektów związanych z rynkami finansowymi. Warto omówić najważniejsze kroki, które powinien podjąć każdy inwestor, aby skutecznie rozpocząć swoją przygodę z akcjami, m.in. wybór odpowiedniego brokera i otwarcie rachunku inwestycyjnego. 

Przygotowania …

Osoby chcące wejść na ten rynek muszą mieć zawsze świadomość podejmowanego ryzyka. Trzeba brać pod uwagę spadek kondycji danego przedsiębiorstwa i mniejszą wartość zakupionych akcji. Ma na to wpływ m.in. sytuacja gospodarcza kraju czy zmiany wewnętrzne zachodzące w firmie. Inwestowanie w akcje wiąże się też z emocjami, które bywają złym doradcą. Warto więc najpierw spróbować swoich sił na koncie demo, bez wkładania środków. Symulatory w dobry sposób umożliwiają zdobycie doświadczenia przed faktycznym inwestowaniem. Aby zacząć czerpać zyski, należy przygotować strategię, śledzić notowania i uczyć się godzenia ze stratami, a także rezygnowania z generujących je operacji. Dobra świadomość poszczególnych produktów to klucz do podejmowania przemyślanych decyzji i odpowiedniego budowania własnego portfela inwestycyjnego. 

W zapanowaniu nad procesem inwestycji pomoże proste prowadzenie dziennika czy robienie notatek z pomysłami, powodami, dla których kupiło się dane akcje. Podsumowanie wyników podejmowanych działań cyklicznie pozwala na oszacowanie w obiektywny sposób, czy dotychczas wykorzystywane metody przynoszą satysfakcjonujące efekty, czy lepiej wprowadzić pewne zmiany w swoim podejściu.

Opłaty i prowizje – jak je zrozumieć

Kupowanie i sprzedawanie akcji wiąże się nie tylko z możliwością straty lub zarobku, ale też z różnymi kosztami transakcyjnymi. Broker pobiera opłaty za zlecenie kupna lub sprzedaży akcji, które trzeba wziąć pod uwagę przy inwestowaniu. Opłaty i prowizje będą różniły się w zależności od konkretnej firmy oraz wartości zlecenia. Zwykle prowizja wynosi kilka procent wartości transakcji, natomiast trzeba też wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z prowadzeniem rachunku czy podatkami. 

Wybierając brokera warto zwrócić uwagę na wysokość opłat, dostępne opcje inwestowania, a także możliwość łatwego i intuicyjnego składania zleceń kupna i sprzedaży akcji. Samo inwestowanie w akcje giełdowych spółek nie jest wyjątkowo kosztowne, gdyż podstawowe wersje rachunków zazwyczaj są  oferowane i prowadzone bezpłatnie lub za kwotę rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie. Dodatkowe koszty mogą być związane z dostępem do serwisów informacyjnych czy rozbudowanymi funkcjami arkusza zleceń. Najprostszy pakiet mimo wszystko prawie na pewno wystarczy początkującemu inwestorowi. 

Zyski i straty – obliczenia

Każdy inwestor musi mieć świadomość, że może ponieść straty. Dodatkowo każdy posiada inną definicję sukcesu. Każdy ma swój indywidualny poziom zysku, jaki zakłada wchodząc w daną inwestycję. Ogólnie sukcesem można nazwać osiągnięcie bilansu zysków i strat po uwzględnieniu kosztów transakcyjnych i podatków na poziomie wyższym niż poniesione opłaty. Próg sukcesu będzie też zmienny w czasie. Inwestor powinien mieć pod kontrolą wszystkie obszary związane z zyskiem i stratą. Można powiedzieć, że to moment sprzedaży jest bardziej kluczowy dla sukcesu i decyduje o ewentualnych stratach oraz ich wielkościach. Aby obliczyć zysk lub stratę dla transakcji długiej, można następującego wzoru:

PL = S * M * (Ec / E0 – 1) – C , gdzie:

  • PL to zysk lub strata
  • S to kwota inwestycji
  • M to zastosowana wartość mnożnika
  • Ec to cena zamknięcia
  • Eо to cena otwarcia
  • C jest prowizją pobieraną za transakcję.

Aby obliczyć zysk lub stratę dla transakcji krótkiej, warto użyć poniższego wzoru:

PL = S * M * ( 1- Ec / E0) – C.

Według wzoru jeśli ktoś sprzeda akcje drożej, niż je kupił (uwzględniając zapłacone prowizje), osiąga zysk, natomiast jeśli sprzeda je taniej, to ponosi stratę. Jeśli trzyma akcje, których bieżąca cena rynkowa jest znacznie niższa od ceny ich nabycia, to zostaje inwestorem długoterminowym. 

Wypłata z konta i bezpieczne wyjście

Środki na rachunku pieniężnym w biurze maklerskim można w dowolnym momencie wypłacić. Zazwyczaj wypłata odbywa się poprzez przelew na podane przez inwestora konto bankowe. Należy wówczas złożyć dyspozycję przelewu, a pieniądze powinny pojawić się na koncie maksymalnie następnego dnia. W niektórych domach maklerskich możliwa jest też wypłata gotówki we własnych oddziałach, lecz może to wiązać się z dodatkową prowizją, a w przypadku większych kwot musi być wcześniej awizowana. Warto też zapoznać się z dokładnym opisem usług maklerskich oferowanych przez dany bank. Zazwyczaj banki posiadają własne poradniki dotyczące wypłacania środków z giełdy. 

Inwestowanie w akcje to złożony proces, który wymaga starannych przygotowań, świadomości związanych z kosztami oraz umiejętności zarządzania zyskami i stratami. Kluczowym elementem jest wybór odpowiedniego brokera, który będzie pośredniczył w transakcjach, a także zrozumienie struktur opłat i prowizji, które mogą wpływać na ostateczne wyniki inwestycji. 

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *