ranking najlepszych brokerow forex

Złoto było przedmiotem inwestycji oraz zabezpieczenia kapitału od setek, a nawet tysięcy lat. Możnowładcy na czas wojny zakopywali swoje złoto, pragnąc ukryć swój majątek przed rozgrabieniem. Całe gospodarki zostały oparte na parytecie złota, które bardzo długo było walutą samo w sobie. Nic dziwnego więc, że nawet obecnie cieszy się dużym poważaniem i zainteresowaniem inwestorów.

Złoto jako inwestycja

Początkowo złoto było powszechnie uznawanym środkiem płatniczym. Złoty kruszec dodawano do monet o różnych nominałach, częstokroć w różnych stopach. O ile więc monety mogły dewaluować, poprzez coraz to mniejszy udział złota w stopie, czysty kruszec zyskiwał na wartości. Z tego powodu arystokracja posiadała obfite zapasy złota, które można było przenosić i bezpiecznie ukryć.

Złoto jest zatem jednym z najbardziej stabilnych fundamentów gospodarki rynkowej i pewną inwestycją. Dzieje się tak, gdyż przez swoją naturę jest praktycznie nie do podrobienia, nie podlega zniszczeniu, a także odporne jest na zmiany inwestycyjne. Dowodem jest fakt, iż w czasie ostatniego załamania gospodarczego cena złota ciągle rosła. Malutka sztabka ważąca zaledwie 10 gramów kosztuje niemalże tysiąc złotych. Natomiast złota moneta, ważąca jedną uncję osiąga wartość 4700zł, w zależności od tego, czy ma charakter monety kolekcjonerskiej.

Warto zatem zauważyć, iż potencjał inwestycyjny złota znany jest od setek lat. Współcześnie złoto uważa się za rodzaj inwestycji alternatywnych. Nie oznacza to jednak, że jest ono niepopularne czy nieopłacalne. Wręcz przeciwnie. Inwestowanie kapitału w złoto opłaca się dużo bardziej niż jakakolwiek lokata zaproponowana przez bank.

Inwestowanie w złoto – jak?

Samo inwestowanie w złoto jest bardzo proste. Wystarczy mieć kapitał i zakupić odpowiednią monetę bulionową lub sztabkę złota. Po takim zakupie można zgromadzić nawet wielomilionowy kapitał w niewielkiej skrzynce.

Złoto udostępniane jest zwykle w formie monet i sztabek. Monety są mniejsze i łatwiejsze do sprzedania, natomiast sztabki większe i nieco trudniejsze do spieniężenia. Różnica tkwi jednak w marży. By zakpić wartościową monetę musimy udać się do specjalisty, który dokona profesjonalnej wyceny. W przypadku sztabki marża dla sprzedawcy jest mniejsza i nie potrzebujemy kosztowych konsultacji z kolekcjonerami. Oznacza to, że jeśli inwestor zdecyduje się na zakup dziesięciu monet jednouncjowych, zapłaci więcej niż za jedną, dziesięciouncjową sztabkę.

Aby zainwestować w złoto, wystarczy je więc kupić i przechowywać. Złoto wolno, acz systematycznie nabiera wartości, jest to więc inwestycja długoterminowa.

Inwestowanie w złoto – gdzie?

Aby zainwestować w złoto, wystarczy je zakupić, a najpopularniejszym i najbardziej oczywistym miejscem na zakup jest mennica. W Polsce prócz Mennicy Państwowej istnieje szereg mennic prywatnych.

Wybór złotych monet oraz sztabek jest w tej chwili bardzo szeroki i większość inwestorów nie ma większych wątpliwości odnośnie do tego, gdzie inwestować w złoto. Dokonują oni zakupu tam, gdzie cena interesujących ich monet czy sztabek jest w tej chwili najkorzystniejsza. Różne mennice pobierają bowiem różne prowizje. Warto także pamiętać, że monety mają częstokroć prócz wartości nominalnej oraz wartości kruszcu, również znaczenie kolekcjonerskie. Rzadka moneta, o niskim nakładzie, będzie więc dużo droższa, niż wartość samego złota.

Z drugiej jednak strony, im rzadsza moneta, tym trudniej będzie ją odsprzedać. Dzieje się tak, gdyż popularne złote monety mają stosunkowo dużą płynność, w przeciwieństwie do okazów kolekcjonerskich. Wielu inwestorów więc finalnie decyduje się na sprzedaż rzadkich, złotych monet zagranicznym kolekcjonerom. Numizmatyka, chociaż całkiem popularna w Polsce, najczęściej jest hobby dotyczących głównie monet z kruszców pospolitych. Niewielu polskich kolekcjonerów skłonnych jest wydać dziesiątki tysięcy złotych na monetę nie tylko wybitą z czystego złota, ale także bardzo rzadką.

Wybór mennicy zależy głównie od ceny i opinii. Należy zatem wybierać, jak sklep detaliczny, kierując się ceną oraz ofertą. Duża liczba mennic i prywatnych pośredników wynika właśnie ze zróżnicowanej oferty, zawierającej także monety rzadkie oraz limitowane, ciekawe kolekcje czy możliwości odkupienia złota przez mennicę od prywatnego inwestora. Z kolei kupno monet od prywatnej osoby może być zarówno dobrym, jak i złym pomysłem. Z pewnością prywatni kolekcjonerzy posiadają okazy dużo rzadszych monet niż te, które oferuje mennica, z drugiej jednak strony, większe jest ryzyko oszustwa. W przypadku kupna od osoby prywatnej, należy wymagać odpowiednich zaświadczeń i certyfikatów, a w przypadku naprawdę dużych kwot i rzadkich monet – nawet specjalistycznego badania.

Opłacalna inwestycja?

Inwestycje w złoto są bardzo opłacalne, jeśli myślimy o długoterminowej lokacie kapitału. Złoto najlepiej sprzedawać nie po kilku miesiącach, czy nawet latach, ale po dekadzie. Wtedy gdy można liczyć na dobrze wypracowane zyski. Nawet biorąc pod uwagę inflację, osoby, które zakupiły złote monety lub sztabki piętnaście lat temu, w roku 2002, zwiększyły swój majątek aż trzykrotnie. Oczywiście, można by zauważyć, że inwestycje na rynku walutowym lub na giełdzie mogą przynieść podobne rezultaty w dużo krótszym czasie. W przeciwieństwie jednak do złota, które wystarczy kupić i zostawić same sobie, większość form inwestycji wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też jest bardzo ryzykowna. Ze wszystkich form inwestycji, złoto jawi się jako sposób na pomnożenie majątku o niemalże zerowym progu wejścia oraz niewielkim ryzyku.

Z oczywistych względów, złoto nie jest polecane tym, którzy lubią ciągłą i aktywną grę na rynkach, trading i pełne ekscytacji codziennie śledzenie notowań. Złoto jest raczej sposobem na zabezpieczenie kapitału na lata, w sposób o wiele skuteczniejszy niż lokaty oszczędnościowe i tym podobne propozycje, które w dłuższym rozrachunku mogą przynosić więcej strat niż zysków. Dodatkowo przy inwestycji w złoto istnieje możliwość posiadania całego majątku przy sobie – w sytuacji, gdy większość pieniędzy i aktywów inwestora częstokroć istnieje głównie w formie wirtualnej, konserwatyści mogą uznawać fizyczną lokatę kapitału za wielką zaletę.

Złoto bardzo dobrze sprawdza się jako zapasy na emeryturę czy zabezpieczenie przyszłości dzieci. Jest także stosunkowo lekkie i mobilne, a także dość proste do zamiany na walutę. Złoto to inwestycja dla ludzi pragnących zabezpieczenia majątku i inwestycji o niewielkim ryzyku oraz długim czasie trwania, liczonym nie tyle w kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu latach.

Tags:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *