Giełda i jej rodzaje – według wielkości

Giełdy papierów wartościowych stanowią kluczowy element rynku finansowego oraz są kwintesencją kapitalizmu i wolnego rynku. Poznanie różnych rodzajów giełd i sposobu ich funkcjonowania umożliwia lepsze dopasowanie strategii inwestycyjnych do konkretnego rynku, co zwiększa szansę na zyski z inwestycji.

Wielkość giełdy?

Każda giełda działa dość podobnie, umożliwiając handel różnymi dobrami. Dawniej był to głównie handel towarami, ale aktualnie przedmiotem obrotu na giełdzie są przede wszystkim różne instrumenty finansowe i papiery wartościowe. Mimo że wszystkie giełdy działają na podobnej zasadzie, to można wyróżnić ich różne rodzaje, które dzielimy m.in. według następujących kryteriów:

  • kapitalizacji rynkowej – suma wartości rynkowej wszystkich spółek, które są notowane na danej giełdzie;
  • zakresu transakcji – odnosi się do rodzaju aktywów, którymi można handlować na danej giełdzie;
  • wolumenu obrotu – liczba transakcji, czy też liczba akcji i innych instrumentów, które zmieniają właściciela w określonym czasie;
  • zasięgu geograficznego – obszar, na którym giełda operuje i przyciąga inwestorów.

Jeśli chodzi o zasięg geograficzny, to wyróżnia się: giełdy regionalne, krajowe i międzynarodowe. Każda z nich ma odmienny wpływ na gospodarkę i różne wymagania regulacyjne, co przekłada się na możliwości inwestycyjne.

W Polsce działa tylko jedna Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), która umożliwia obrót papierami wartościowymi oraz instrumentami finansowymi i jest giełdą o zasięgu krajowym. Warto też wiedzieć, jakie są największe giełdy na świecie, które mają zasięg międzynarodowy:

  • giełda nowojorska New York Stock Exchange;
  • giełda londyńska The International Stock Exchange London;
  • giełda tokijska Tokyo stock Exchange.

Giełda regionalna

Giełdy regionalne są zazwyczaj mniejsze pod względem kapitalizacji i obrotu i stanowią podstawowy element lokalnych rynków kapitałowych. Wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa, umożliwiając im pozyskanie kapitału na rozwój firmy. Giełdy regionalne charakteryzują się mocno ograniczonym zasięgiem geograficznym i zwykle działają tylko w ramach określonego regionu, a nawet miasta. Doskonałym przykładem są giełdy w małych miastach, umożliwiające lokalnym przedsiębiorcom emisję akcji i obligacji, a więc pozyskanie kapitału bez konieczności zaciągania kredytu.

Działanie giełdy regionalnej jest ściśle powiązane z lokalnymi wymaganiami i regulacjami prawnymi, które zazwyczaj są dużo mniej rygorystyczne niż regulacje, dotyczące dużych giełd krajowych i międzynarodowych. Ogromną zaletą takiej giełdy jest wsparcie transakcji lokalnych spółek, co umożliwia intensywny rozwój regionalnej gospodarki. Najważniejsze funkcje giełdy regionalnej to:

  • wsparcie lokalnych firm poprzez umożliwienie pozyskania kapitału na rozwój;
  • stymulowanie lokalnej gospodarki poprzez przyciąganie nowych inwestorów;
  •  edukacja – promowanie kultury inwestycyjnej.

Przykładem giełdy regionalnej jest Boston Stock Exchange (BSE), która koncentruje się na obsłudze przedsiębiorstw z Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych.

Giełda krajowa

Giełdy krajowe mają nie tylko dużo większy zasięg, ale też większe znaczenie w kształtowaniu gospodarki niż giełdy regionalne. To rynek finansowy, działający na poziomie całego państwa, który obejmuje działalnością spółki z różnych sektorów gospodarki. Giełdy krajowe podlegają regulacjom krajowym, są dobrze uregulowane i nadzorowane przez odpowiednie organy finansowe, co zwiększa poziom bezpieczeństwa transakcji i zapewnia przejrzysty handel.

Zakres działania giełd krajowych jest bardzo szeroki i obejmuje handel wtórny, notowania nowych emisji oraz najróżniejsze produkty finansowe. Przykładem giełdy krajowej jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Główne funkcje giełdy krajowej:

  • zapewnienie stabilności gospodarki – zwiększenie płynności rynku poprzez przyciąganie nowych inwestorów z kraju i z zagranicy;
  • innowacje finansowe – wprowadzanie nowych technologii handlu oraz instrumentów finansowych;
  • wsparcie dużych przedsiębiorstw poprzez umożliwienie pozyskiwania większego kapitału.

Giełda międzynarodowa

Giełdy międzynarodowe to najbardziej znaczące i największe rynki finansowe na świecie, na których notowane są spółki z różnych krajów. Wyróżnia je ogromna kapitalizacja rynkowa i wolumen obrotu, przez co giełdy międzynarodowe mają kluczowe znaczenie w globalnym systemie finansowym. Działanie takich giełd jest regulowane przez krajowe przepisy i międzynarodowe standardy, co pozwala zachować bezpieczeństwo i przejrzystość transakcji. Giełdy międzynarodowe przyciągają inwestorów z całego świata i dają możliwość handlu akcjami największych przedsiębiorstw.

Zakres działania też jest odpowiednio większy, gdyż ten rodzaj giełd umożliwia handel akcjami i obligacjami oraz bardziej zaawansowanymi instrumentami finansowymi, jak fundusze ETF, czy instrumenty pochodne (opcje, kontrakty terminowe, swapy itd.). Najważniejsze funkcje giełd międzynarodowych to:

  • globalizacja rynku finansowego poprzez dostęp do globalnych rynków kapitałowych;
  • wsparcie największych przedsiębiorstw i zapewnienie im możliwości pozyskiwania kapitału oraz międzynarodową ekspansję;
  • handel złożonymi produktami finansowymi.

Przykładem giełdy międzynarodowej jest Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE).

Giełdy o różnym zasięgu pełnią odmienne funkcje, tworząc globalny rynek finansowy i wspierając przedsiębiorstwa na różnych poziomach. Wszystkie podlegają odpowiednim regulacjom prawnym, co gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Giełdy niezależnie od wielkości i zasięgu funkcjonują na podobnych zasadach, ale na mniejszą skalę. Giełdy regionalne wspierają głównie mniejszych przedsiębiorców i lokalną gospodarkę. Giełdy krajowe pomagają stabilizować gospodarkę kraju i wspierają dużych przedsiębiorców. Z kolei giełdy międzynarodowe oferują handel na szeroką skalę, umożliwiając globalizację rynku finansowego. 

Related Posts

Idea rynku byka

Rynek byka symbolizuje okres prosperity na giełdach, charakteryzujący się dominującym optymizmem oraz wyraźnym, długotrwałym wzrostem cen aktywów. Zro...