Fundusze inwestycyjne – kolejne kryterium rodzaju

najlepszy broker forex

Inwestycje w fundusze są bezsprzecznie jedną z atrakcyjniejszych form pomnażania kapitału. Jednakże wybór partnera umożliwiającego wybór funduszu nie należy do prostych decyzji. Głównie z uwagi na fakt, że ma on olbrzymi wpływ na przyszłą zyskowność inwestycji.

Kolejne kryteria wyboru

  • Dbałość o bezpieczeństwo powierzonych finansów.          
  • Stopień rozbudowania oferty narzędzi inwestycyjnych.     
  • Ilość udostępnianych materiałów edukacyjnych.    
  • Koszty związane z inwestowaniem  
  • I przede wszystkim dotychczasowe wyniki finansowe brokera w rozbiciu na poszczególne formy inwestycji.        

Z kolei w przypadku wyboru funduszu inwestycyjnego kryterium podziału funduszy z uwagi na rodzaj nabywanych aktywów jest istotny z punktu widzenia całej przyszłości finansowej inwestora. Są to fundusze alternatywne działające w ramach wydzielonych subfunduszy. I wedle analizy podziału można wyróżnić pośród nich między innymi takie jak:

  • Fundusze surowcowe           
  • Absolutnej stopy zwrotu.      
  • Fundusze nieruchomości.    
  • I fundusze sekurytyzacyjne.

Fundusze rynków surowców

Fundusze surowcowe lokują minimum 66% aktywów w surowce lub instrumenty finansowe prezentujące realia gospodarki surowcami. I mogą to być instrumenty finansowe powiązane ze złotem, srebrem, metalami przemysłowymi, surowcami energetycznymi (ropa, gaz) czy surowcami rolnymi. Jednakże mogą też inwestować kapitał w instrumenty finansowe powiązane z rynkami surowcowymi, takie jak akcje spółek surowcowych lub towarowe instrumenty pochodne.

Niestety pomiędzy funduszami inwestującymi w instrumenty powiązane z ceną danego surowca a funduszami, które inwestują w akcje spółek wydobywczych czy produkcyjnych, istnieje wiele różnic w osiąganych wynikach, ponieważ ta druga grupa funduszy cechuję się dużym stopniem zmienności w osiąganych efektach w stosunku do pierwszej grupy funduszy.

Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko sama cena surowca, ale także ceny energii niezbędnej do wydobycia i produkcji. Regulacje podatkowe, a także decyzje administracyjne w postaci wydawanych koncesji. Dlatego decydując się na inwestowanie w fundusze surowcowe, należy się dobrze doinformować czy preferowany fundusz inwestuje rzeczywiście w surowce, czy w spółki wydobywcze i przetwórcze.

Fundusze absolutnej stopy zwrotu

Cechą charakterystyczną funduszy absolutnej stopy zwrotu jest dążenie do osiągania zysków bez względu na warunki rynkowe, co jest możliwe dzięki stosowaniu mocno elastycznej polityki inwestycyjnej. Środki pieniężne w tego typu funduszach lokuje się zarówno w klasyczne aktywa takie jak akcje czy obligacje. Jak i w waluty, instrumenty pochodne, towary i surowce.

Koncepcje inwestycyjne tego typu funduszy dopuszczają strategie polegające między innymi na zajmowaniu na giełdzie zarówno pozycji długich, jak i krótkich. Stosowaniu strategii market timingu, czyli szybkiego zysku. Jest to technika, która polega na ciągłym kupnie i sprzedaży instrumentów finansowych na podstawie przewidywań kierunków rozwoju rynku w oparciu o dane wynikające z analiz technicznych przeprowadzanych z wykorzystaniem wskaźników giełdowych i danych gospodarczych. Wykorzystaniu arbitrażu, a także trendów makroekonomicznych. I dźwigni finansowej dającej ekspozycję powyżej 100% wartości aktywów.

Fundusze absolutnej stopy zwrotu są obarczone wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu bezsprzecznie należy szczegółowo przeanalizować osiągane przez wybrany fundusz stopy zwrotu w różnych horyzontach czasowych od kwartalnych, aż do pięcioletnich.

Porównanie wyników funduszu z indeksem giełdowym umożliwia ocenę efektywności funduszu zarówno w trakcie sprzyjających warunków rynkowych, jak i w dekoniunkturze.

Fundusze nieruchomości

Są to fundusze, które zgodnie z polską literą prawa występują tylko i wyłącznie w postaci funduszy FIZ. Emitują one certyfikaty inwestycyjne w stałej ilości, a ich zakup możliwy jest jedynie w czasie trwania emisji, na drodze publicznej subskrypcji.

Lokują one środki finansowe w minimum w 80% na rynku nieruchomości. Są to przede wszystkim prawa własności do nieruchomości gruntowych oraz budynków i lokali z przewagą powierzchni biurowych, hal magazynowych oraz logistycznych. Jednakże portfel inwestycyjny obejmuje również lokale mieszkalne z reguły o podwyższonym standardzie mieszkaniowym. Mogą to być też udziały we współwłasności nieruchomości. Drugim rodzajem inwestycji są inwestycje pośrednie polegające na wykupie akcji firm działających w sektorze nieruchomości.

W związku z charakterem portfela inwestycyjnego fundusze nieruchomości należą do grupy funduszy inwestycji długoterminowych o horyzoncie czasowym liczącym powyżej 5 lat. Natomiast zyski generowane w tego typu funduszach pochodzą zarówno ze sprzedaży i wzrostu wartości nieruchomości, jak i z najmu lokali.

Fundusze sekurytyzacyjne

Należące do grupy funduszy zamkniętych fundusze sekurytyzacyjne stanowią szczególną grupę funduszy inwestujących w wierzytelności takie jak dłużne papiery wartościowe, depozyty banków krajowych. Instrumenty rynku pieniężnego i instrumenty pochodne.

Pośród funduszy sekurytyzacyjnych istnieje podział na dwie podgrupy:

  • Fundusze standaryzowane
  • I niestandaryzowane

Pierwsza grupa funduszy jest zobowiązana do lokowania środków pieniężnych minimum w 75% w jeden arsenał wierzytelności. Niestandaryzowane natomiast mają obowiązek lokowania min. 75% kapitału w:

  • określone wierzytelności,     
  • papiery inkorporujące wierzytelności pieniężne (do 25% netto aktywów funduszu)       
  • Prawa do świadczeń z tytułu określonych wierzytelności.  

Fundusze sekurytyzacyjne emitują certyfikacji w ilości limitowanej. Natomiast uczestnictwo w nich nie jest ograniczone żadnymi zapisami ustawy o funduszach. Natomiast w przypadku funduszy niestandaryzowanych uczestnikami mogą być jedynie:

  • Osoby prawne.          
  • Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej 
  • I jeżeli jest to dopuszczone statutem osoby fizyczne pod warunkiem, że cena emisyjna certyfikatu będzie na poziomie 40 000 EUR. 

Szeroka gama funduszy inwestycyjnych może wywoływać zamęt i zagubienie, co bezsprzecznie uniemożliwia podjęcie optymalnej decyzji inwestycyjnej. Z pewnością jest to selekcja wymagająca szerokiej wiedzy związanej z funkcjonowaniem poszczególnych funduszy i związanego z tym stopniem ryzyka inwestycyjnego. Przy braku doświadczenia dobrym rozwiązaniem ułatwiającym wyselekcjonowanie odpowiedniego funduszu może być konsultacja z doświadczonym doradcą inwestycyjnym.

Related Posts

Giełda i jej rodzaje – według rynku

Giełda to fundament współczesnego świata finansów, gdyż umożliwia przedsiębiorcom pozyskiwanie środków na rozwój, a inwestorom sukcesywne zwiększanie ...

Leave A Reply