Certyfikaty inwestycyjne i ETF – jak je zrozumieć?

Inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) to nie tylko obrót akcjami firm, ale też obligacje, certyfikaty inwestycyjne, ETF-y i inne możliwości dywersyfikacji portfela finansowego. Z tego względu certyfikaty inwestycyjne i ETF-y są atrakcyjne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Przed ich zakupem warto dobrze poznać te produkty finansowe, aby przeanalizować związane z tym ryzyko i możliwości zysku. 

 Certyfikaty inwestycyjne i ETF, czyli …

Certyfikaty inwestycyjne i ETF (Exchange Traded Funds) to dwie popularne formy inwestycji finansowych, które umożliwiają dywersyfikację ryzyka i bardziej wszechstronne zarządzanie portfelem inwestycyjnym.

Certyfikaty inwestycyjne to papiery wartościowe emitowane przez instytucje finansowe, które po zebraniu środków od różnych inwestorów inwestują je w różne produkty finansowe (np. akcje, obligacje). Właściciele certyfikatów mają prawo do potencjalnych zysków z tych inwestycji bez osobistego zaangażowania w inwestycje i zarządzania nimi. Z tego powodu certyfikaty inwestycyjne są niezwykle atrakcyjne dla początkujących inwestorów, niemających odpowiedniej wiedzy oraz dla osób, które chcą inwestować, ale nie mają czasu na stałe monitorowanie i zarządzanie swoimi inwestycjami. Certyfikaty emitowane są przez firmy, które chcą pozyskać dodatkowe środki finansowe bez odsprzedawania akcji. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogą zostać wydane na różne cele, których głównym zadaniem jest rozwój przedsiębiorstwa i zwiększenie zysków firmy. Emitent zobowiązuje się do zwrotu zainwestowanych środków, czyli wartości zakupionych certyfikatów wraz z określonym w umowie oprocentowaniem lub udziałem w zyskach z projektu, jeśli takie będą. Certyfikaty mogą być dodatkowo zabezpieczone różnymi aktywami, aby zmniejszyć ryzyko strat na inwestycji.

Ich główne zalety to:

  • niskie koszty transakcyjne;
  • możliwość dywersyfikacji portfela za pomocą jednej transakcji;
  • ograniczenie ryzyka związanego z inwestowaniem w pojedyncze akcje lub obligacje – inwestując w ETF-y, można założyć, że ewentualne straty na jednych akcjach zostaną wyrównane wzrostem wartości innych aktywów.

Certyfikaty a inne aktywa

Różnice pomiędzy certyfikatami inwestycyjnym, a innym aktywami wynika przede wszystkim z charakteru obu rozwiązań i wynikających z tego praw oraz ryzyka inwestycyjnego. Certyfikaty inwestycyjne to swego rodzaju forma dłużnego kapitału, a inwestorzy mają prawo, do określonych w warunkach, korzyści finansowych w formie oprocentowania lub udziału w zyskach. Z kolei akcje zapewniają udziały w przedsiębiorstwie, a obligacje są formą pożyczki udzielonej emitentowi.

Akcje obarczone są największym ryzykiem inwestycyjnym, ale też dają największe możliwości zarobku. Wszystko zależy od zmian rynkowych i sytuacji przedsiębiorstwa, co przekłada się na wahania wartości akcji. Certyfikaty inwestycyjne nie są obarczone tak dużym ryzykiem, gdyż zapewniają większe zabezpieczenie kapitału – zazwyczaj środki przeznaczone są na konkretne aktywa lub projekty, co minimalizuje straty w przypadku niewypłacalności emitenta.

Wysokość zysków

Zwroty z akcji są praktycznie nie do przewidzenia i uzależnione są od wyników finansowych spółki oraz sytuacji na rynku. Natomiast certyfikaty inwestycyjne zapewniają dość przewidywalne i stałe dochody, dlatego są idealnym wyborem dla ostrożnych inwestorów, którym zależy na stabilnym wzroście wartości majątku.

Certyfikaty w ujęciu prawnym

Zakup certyfikatu inwestycyjnego wiąże się z określonymi prawami i obowiązkami, które dokładnie są określone w umowie emisyjnej i warunkach certyfikatu. Zapisy dotyczą m.in. wysokości oprocentowania oraz sposobu podziału zysków. Dlatego tak ważne jest, aby przed inwestycją zapoznać się z wszystkimi zapisami w umowie i dopiero na tej podstawie podejmować dalsze decyzje. Emitenci są prawnie zobowiązani do przestrzegania warunków umowy oraz muszą zapewnić inwestorom przynajmniej minimalną ochronę kapitału. Inwestorzy mają też prawo do informacji, dotyczących warunków emisji, potencjalnego ryzyka inwestycyjnego oraz projektów lub aktywów, w które zostaną zainwestowane pozyskane środki.

Dokładne warunki inwestowania w certyfikaty inwestycyjne uzależnione są też od jurysdykcji oraz rodzaju instrumentu – emitowanie i obroty certyfikatami inwestycyjnymi podlegają ścisłej regulacji prawnej, którym głównym celem jest ochrona interesów inwestorów.

Czy to wydmuszka …?

Inwestowanie w certyfikaty inwestycyjne jest stosunkowo bezpieczne, ale ryzyko można dodatkowo obniżyć, wybierając odpowiednie instrumenty. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić emitenta: jego renomę, sytuację finansową i plany rozwojowe. Certyfikaty od instytucji o solidnej reputacji i ugruntowanej pozycji na rynku wiążą się z mniejszym ryzykiem inwestycyjnym. Trzeba też dokładnie poznać warunki umowy oraz sprawdzić, w co zostaną zainwestowane środki i z jakim ryzykiem jest to związane.

Wybór certyfikatów inwestycyjnych oraz ETF-ów to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, co pomaga uzyskać stabilne zwroty z inwestycji. Ryzyko jest mniejsze niż przy zakupie samych akcji, ale też nie uzyskamy tak wysokich zysków. Dlatego decyzja o zakupie certyfikatów inwestycyjnych lub ETF-ów powinna być dobrze przemyślana i uzależniona od indywidualnych celów finansowych oraz przyjętej strategii inwestycyjnej. 

Related Posts

Crowdfunding – jak go zrozumieć?

Crowdfunding to nowoczesna forma finansowania, która zyskuje na popularności zarówno wśród przedsiębiorców, jak i inwestorów. Polega na pozyskiwaniu k...