Inwestowanie to kluczowy element budowania zabezpieczenia finansowego i pomnażania majątku. W dzisiejszych czasach inwestorzy mają do wyboru szeroką gamę instrumentów finansowych, z których każdy oferuje różne poziomy ryzyka i potencjalne zyski. Klasyczne metody to m.in. lokaty bankowe, obligacje i akcje, a nowsze opcje to fundusze ETF, kryptowaluty czy inwestycje w startupy. Każda z tych propozycji ma swoje unikalne cechy i wymaga różnego podejścia oraz poziomu wiedzy.
Bezpieczne miejsce?
Giełda to miejsce, w którym można kupić oraz sprzedać określone towary, usługi lub aktywa. Nie muszą to być akcje przedsiębiorstw, gdyż istnieją też giełdy towarowe, usługowe czy usług finansowych. Inwestorzy mogą kupować i sprzedawać aktywa takie jak:
- akcje spółek,
- obligacje państwowe,
- obligacje korporacyjne,
- jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych,
- jednostki uczestnictwa funduszy ETF,
- inne instrumenty finansowe, w tym derywaty takie jak kontrakty futures.
Najczęstsze ryzyka związane z giełdą to:
- ryzyko rynkowe,
- ryzyko płynności,
- ryzyko operacyjne,
- ryzyko niesystematyczne,
- ryzyko kontrahenta,
- ryzyko inflacji,
- ryzyko walutowe,
- ryzyko legislacyjne,
- ryzyko cenowe,
- ryzyko stopy procentowej.
Aby jak najlepiej ograniczyć te ryzyka, należy przede wszystkim zgromadzić wiedzę dotyczącą inwestowania, ocenić, czy warto zainwestować w dane aktywa i poświęcać na to na początku małe kwoty. Wówczas będzie można lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo na giełdzie.
Propozycje inwestycyjne – obligacje skarbowe
Obligacje to jedne z najpopularniejszych papierów wartościowych. Są one papierem wartościowym o charakterze wierzycielskim, który stwierdza zaciągnięcie długu przez jej emitenta, czyli podmiot emitujący obligację. Emitent musi zwrócić w terminie wykupu całą pożyczoną kwotę i wypłacać odsetki posiadaczowi obligacji.
W przeciwieństwie do akcji, obligacje nie mają charakteru udziałowego, w związku z czym ich posiadacz nie jest współwłaścicielem, nie ma wpływu na działalność bieżącą i cele, jakie chce realizować w przyszłości emitent obligacji. Obligacje skarbowe to najpopularniejszy typ obligacji, a ich emitentem i gwarantem jest państwo. Inwestor indywidualny może wykupić je na dwa sposoby: mogą to być obligacje emitowane przez banki lub notowane na rynku Catalyst, kupowane za pośrednictwem rachunków maklerskich.
Propozycje inwestycyjne – obligacje komercyjne
Obligacje komercyjne (korporacyjne) to dłużne papiery wartościowe emitowane przez spółki, które pozwalają na pozyskanie kapitału na rozwój firmy. Inwestorzy za włożone środki otrzymują odsetki w określonym terminie. W porównaniu z obligacjami skarbowymi, obligacje korporacyjne zazwyczaj oferują wyższe oprocentowanie, ale wiążą się też z większym ryzykiem. Dzieje się tak, gdyż dana firma może zbankrutować z większym prawdopodobieństwem niż państwo, w związku z czym inwestorzy oczekują wówczas dodatkowego zysku.
Propozycje inwestycyjne – fundusze inwestycyjne
Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowego inwestowania, która opiera się na lokowaniu środków pieniężnych jego uczestników przez wyspecjalizowaną instytucję finansową. Wpłaty po dokonaniu przelicza się na jednostki uczestnictwa, wyrażające udział inwestorów w majątku funduszu. Warto tu wybrać najlepszego brokera Forex, który oferuje inwestowanie w fundusze inwestycyjne.
Można wymienić fundusze inwestycyjne otwarte (FIO), specjalistyczne fundusze otwarte (SFIO) i fundusze zamknięte (FIZ). Jednym z bardzo ważnych aspektów wyboru funduszu inwestycyjnego jest prawidłowa analiza dotychczasowych wyników. Nie może ona być jedynym wyznacznikiem sukcesu, natomiast porównanie przez fundusze stóp zwrotów wypracowanych w różnych okresach daje szeroki obraz ich stabilności.
Propozycje inwestycyjne – crowdfunding udziałowy
Crowdfunding udziałowy to szybko zyskująca popularność forma finansowania innowacyjnych projektów i startupów. W zamian za wsparcie finansowe inwestor otrzymuje udziały w spółce, najczęściej akcje. Zbiórka odbywa się na internetowej platformie crowdfundingowej. Charakterystyczny dla takich inwestycji jest niski próg wejścia, w związku z czym każdy, kto wierzy w projekt, może wspomóc twórców w jego realizacji.
Przedsiębiorca decydujący się na crowdfunding udziałowy powinien mieć jasno sprecyzowany cel emisyjny, na który będzie zbierał środki, określoną kwotę, która zapewni mu jego realizację, i procent akcji, który zamierza oddać inwestorom.
Propozycje inwestycyjne – akcje spółek
W dużym uproszczeniu akcja jest to papier wartościowy, który reprezentuje własność w danej spółce. Każda osoba, która wejdzie w posiadanie akcji, staje się współwłaścicielem w spółce. Inwestowanie w akcje to jedna z popularniejszych form inwestowania pieniędzy.
Niezbędne jest wówczas założenie rachunku inwestycyjnego, czyli prowadzenie rachunku maklerskiego. Trzeba dokładnie sprawdzić warunki, jakie oferuje dana firma, w tym koszty transakcyjne i prowizje pobierane przez brokera.
Propozycje inwestycyjne – Certyfikaty inwestycyjne i ETF
Certyfikat inwestycyjny jest papierem wartościowym emitowanym wyłącznie przez zamknięte, specjalistyczne zamknięte lub mieszane fundusze inwestycyjne. Ich liczba jest zawsze stała i może się zmieniać jedynie w przypadku nowej emisji. Certyfikaty emitowane przez fundusze zamknięte są zawsze papierami na okaziciela, mają formę zdematerializowaną, są niepodzielne, reprezentują jednakowe prawa majątkowe i podlegają obowiązkowo wprowadzeniu do publicznego obrotu.
ETF to fundusz inwestycyjny, którego certyfikaty są notowane na giełdzie, podobnie jak akcje. Może śledzić ruchy indeksów giełdowych – akcji, obligacji, surowców czy kryptowalut. Umożliwiają one dywersyfikację portfela inwestycyjnego.
Propozycje inwestycyjne – instrumenty pochodne
Instrumenty pochodne to szczególny rodzaj instrumentów finansowych, które są polecane raczej już osobom z większym doświadczeniem. To notowane na giełdach instrumenty finansowe, których wartość uzależniona jest od wartości instrumentów bazowych. Instrumentem bazowym może być np. akcja, obligacja, ETF, indeks giełdowy, stopa procentowa, kurs walutowy czy stopa inflacji. Instrumenty pochodne są instrumentami finansowymi, ale nie są papierami wartościowymi. Stanowią rodzaj umowy między inwestorami, są prawami majątkowymi. Stosowane są w trzech podstawowych celach, do których należą: zabezpieczenie przed ryzykiem, spekulacja i arbitraż.
Świat inwestycji oferuje szeroki wachlarz możliwości, które mogą być dostosowane do różnych celów finansowych, poziomów ryzyka i preferencji inwestorów. Zaczynając od potencjalnie bezpiecznych, poprzez bardziej ryzykowne, ale potencjalnie bardziej zyskowne, aż po nowoczesne inwestycje. Każda opcja ma swoje unikalne zalety i wady. Kluczowe jest, aby każdy inwestor dokładnie rozważył swoje cele, horyzont czasowy inwestycji oraz poziom akceptowalnego ryzyka.